Ardahan Üniversitesi, 22 Mayıs 2008 de kurularak bir dünya üniversitesi olma yolunda ilk adımı atmıştır. Bilimin ve bilginin izinde, bilgiyi arayarak, öğrenerek, üreterek ve paylaşarak bölgenin ve ülkenin sorunlarıyla birlikte uluslararası toplumun da sorunlarını bir ışık gibi aydınlatmak amacıyla her geçen gün gelişerek yoluna devam etmektedir. Siz de bu gelişime ortak olun.

Ardahan Üniversitesi

6. Kaz Çalıştayı Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Başladı

06 Eylül 2023 Çarşamba - Görüntülenme: 84

Türkiye’de kaz yetiştiriciliği konusunda birikimlerin değerlendirilmesi, yetiştiriciliğe ilişkin teknik ve ekonomik sorunların tartışılması ve bu yönde geleceğe yönelik stratejik hedeflerin belirlenmesi amacıyla düzenlenen 6. Kaz Çalıştayı Üniversitemiz ev sahipliğinde başladı.   İlki Yozgat Bozok Üniversitesi’nde düzenlenen çalıştaylar serisinin ikincisi Muş Alparslan Üniversitesi, üçüncüsü Kars Kafkas Üniversitesi, dördüncüsü Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi beşincisi Ankara Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. 6. Kaz Çalıştayı etkinliğine Ardahan Valisi Hayrettin Çiçek,  Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Biber, İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Cineviz, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Çetin Demirci, kurum ve kuruluş temsilcileri, STK üyeleri, kaz üreticileri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı. Doç. Dr. Özlem Eştürk’ün moderatörlüğünde başlayan çalıştayın açılış konuşmasını Yozgat Bozok Üniversitesinden Doç. Dr. Mehmet Akif Boz gerçekleştirdi. Ardahan, Kars ve Muş illerindeki kaz üretim faaliyetlerinden bahseden Boz, katma değer yaratması açısından desteklerin ve üretimin arttırılması gerektiğine vurgu yaptı. Boz’un ardından konuşma yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Cineviz, Ardahan ve çevre ilçelerde kaz üretimine ilişkin yapılan proje ve faaliyetlerden söz etti. Çalıştay Bilim Kurulu başkanı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Musa Sarıca, çalıştaylar serisinin kaz üretimine ilişkin farkındalığın arttırılması, kaz konusundaki birikimlerin değerlendirilmesi, güncel sorunların saptanması ve bir sektör haline getirilebilmesi için düzenlendiğini ifade etti. Prof. Sarıca’nın ardından kürsüye çıkan Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Çetin Demirci, ülkemizde yetiştirilen kaz, ırk ve varyeteleri ile ekonomik katkılarından söz etti.

“Ardahan Üniversitesi olarak bölgenin kalkınması için 3 ana başlığı benimsedik”

Çalıştayda konuşma gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Biber, Ardahan Üniversitesi olarak bölgenin kalkınması için 3 ana başlığı benimsendiğini ifade etti. İlk başlığın “Dış Ticaret” olduğunu belirten Rektörümüz, 2 kara ve 1 demiryolu hattıyla Anadolu’nun Kafkaslara açılan kapısı olan bu bölgenin önemli bir enerji koridoruna sahip olduğuna dikkat çekti. İkinci başlığın “Doğa Turizmi” olduğunu dile getiren Rektörümüz tarihi, doğal ve kültürel varlıkları ve yapılmakta olan sosyal, sportif faaliyetleriyle bölgenin önemli bir turizm üssü haline getirebileceğinin altını çizdi. Üçüncü başlığın “Tarım ve Hayvancılık” faaliyetlerini kapsadığını söyleyen Rektörümüz, ilimizde yürütülen tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin rekabetçi bir yapıya kavuşturulması için paydaşlarla birlikte önemli projeler yürütüldüğünü ifade etti.

Rektörümüzün ardından kürsüye teşrif eden Ardahan Valisi Hayrettin Çiçek, bölgemizde yürütülen büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile tarımsal faaliyetlerden bahsederek bu faaliyetlerin Üniversitemiz öncülüğünde gerçekleştirilecek olan projeler ile daha modern bir yapıya kavuşması gerektiğine vurgu yaparak bu şekilde daha yüksek verim alınabileceğinin altını çizdi. Konuşmaların ardından ilk oturuma geçildi. Oturumda, Prof. Dr. Musa Sarıca, “Türkiye Kaz Yetiştiriciliğinin Güncel Durumu ve Gelecek Projeksiyonu”, Doç. Dr. Özlem Eştürk, “Kaz Yetiştiriciliğinin Ardahan İli ve Bölge Ekonomisine Etkisi” ve kaz tüyü üreten bir firmanın üst düzey yetkilisi Seçil Basar, “Türkiye’de Kaz Tüyü Üretimi ve Kullanımı” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi. Çalıştayın ilk oturumu kaz resimleri ve yumurtalarından oluşan sergi ile kaz güzellik yarışmasıyla sona erdi.


Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )