Ardahan Üniversitesi, 22 Mayıs 2008 de kurularak bir dünya üniversitesi olma yolunda ilk adımı atmıştır. Bilimin ve bilginin izinde, bilgiyi arayarak, öğrenerek, üreterek ve paylaşarak bölgenin ve ülkenin sorunlarıyla birlikte uluslararası toplumun da sorunlarını bir ışık gibi aydınlatmak amacıyla her geçen gün gelişerek yoluna devam etmektedir. Siz de bu gelişime ortak olun.

Ardahan Üniversitesi

Üniversitemiz TÜBİTAK 3501 Kariyer Geliştirme Projesi Desteği Almaya Hak Kazandı

05 Ocak 2023 Perşembe - Görüntülenme: 713

Üniversitemiz Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü’nden Öğr. Gör. Dr. Pınar Kızılkaya yürütücülüğünde, Üniversitemiz Öğretim Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Akif Göktuğ Bozkurt, Dr. Öğr. Üyesi Bilge Sayın Börekçi, Dr. Öğr. Üyesi Nurcan Erbil ve Dr. Öğr. Üyesi  Y. Murat Kızılkaya’nın araştırmacı olarak yer aldığı, “Gıda atığından akıllı ve pH duyarlı biyonanokompozit film üretimi, karakterizasyonu ve tavuk filetolarında kullanımı” başlıklı proje Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 3501 Kariyer Geliştirme Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı. TÜBİTAK Kariyer Geliştirme Programı kapsamında olan projede 1 lisansüstü öğrencisine (İleri teknolojiler Yüksek Lisans Öğrencisi) burs verilmesi planlanmıştır. 

Proje kapsamında gıda atığından elde edilecek olan biyonanokompozit film ile çevre dostu, akıllı ve pH duyarlı yeni bir gıda ambalajı üretilmesi ve gıda endüstrisine kazandırılması planlanmaktadır. Ayrıca üretilmesi planlanan bu akıllı ambalaj, gıdanın koşullarını (depolama, satış gibi) izleyerek gıdanın durumu hakkında tüketici uyarılacaktır. Aynı zamanda gıda atığı katma değeri olan ve sanayiide kullanım potansiyeli olacak bir ürüne dönüştürülecektir.

Üniversitemizin ilk TÜBİTAK 3501 projesinden dolayı yürütücü ve araştırmacıları tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.


Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )