Ardahan Üniversitesi, 22 Mayıs 2008 de kurularak bir dünya üniversitesi olma yolunda ilk adımı atmıştır. Bilimin ve bilginin izinde, bilgiyi arayarak, öğrenerek, üreterek ve paylaşarak bölgenin ve ülkenin sorunlarıyla birlikte uluslararası toplumun da sorunlarını bir ışık gibi aydınlatmak amacıyla her geçen gün gelişerek yoluna devam etmektedir. Siz de bu gelişime ortak olun.

Ardahan Üniversitesi

Çevrimiçi Sınav Sistemi Güvenliğinde Çığır Açan Yazılım

08 Mart 2022 Salı - Görüntülenme: 342

Doğu Anadolu Kariyer Fuarının (DAKAF’22) ikinci gününde akademisyenimiz Dr. Öğr. Üyesi Arif Cem Topuz “Yapay Zekâ Destekli Çevrimiçi Sınav Sistemi: Doktora Sürecinde Ürün Geliştirme Deneyimi” başlıklı projesini tanıttı. Dijital yaşamda önemli bir yere sahip olacak olan projenin temeli Dr. Öğr. Üyesi Arif Cem Topuz tarafından doktora tez çalışması kapsamında atılmış olup sonrasında yapay zekâ modülü daha da geliştirilmiştir.

COVID-19 Pandemi döneminin başlamasıyla birlikte çevrim içi sınavların güvenliğinin artırılmasına yönelik yapılan çalışmalar hız kazanmış ve çözüm olarak bazı sistemlerde güvenliğin sağlanabilmesi için öğrencilerin gerçek gözetmenler tarafından web kamerası yoluyla gözetlendiği görülmüştür. Bu ihtiyacı karşılamak üzere proje kapsamında çevrim içi sınav ortamında gözetim işinin yapay zekâ tarafından yapılacağı, öğrencilerin kopya çekme girişimlerini ve sınavın güvenliğini bozacak hileli hareketlerini sınav anında her kullanıcının kendi cihazında görüntü, ses ve davranış analizleri yaparak tespit edebilecek, engelleyebilecek ve raporlayabilecek yapay zekâ destekli bir çevrim içi sınav sisteminin geliştirilmesi hedeflenmiştir.


Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )