Ardahan Üniversitesi, 22 Mayıs 2008 de kurularak bir dünya üniversitesi olma yolunda ilk adımı atmıştır. Bilimin ve bilginin izinde, bilgiyi arayarak, öğrenerek, üreterek ve paylaşarak bölgenin ve ülkenin sorunlarıyla birlikte uluslararası toplumun da sorunlarını bir ışık gibi aydınlatmak amacıyla her geçen gün gelişerek yoluna devam etmektedir. Siz de bu gelişime ortak olun.

Ardahan Üniversitesi

Gürcistan Batum Shota Rustaveli Devlet Üniversitesi ile İş Birliği Protokolü İmzalandı

13 Mayıs 2022 Cuma - Görüntülenme: 1012

12 Mayıs 2022 tarihinde, Gürcistan Batum Shota Rustaveli Devlet Üniversitesi Rektörü Dr. Merab Khalvashi, Turizm Fakültesi Dekanı Dr. Irakli Kordzaia ve Tarih, Arkeoloji ve Halkbilim Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Emzar Kakhidze’den oluşan bir heyet üniversitemize bir ziyaret gerçekleştirdi. Ardahan Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından organize edilen ziyarette, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Biber’e, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Yıldız, Genel Sekreterimiz Kubilay Aras, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Duman, Dış İlişkiler Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Doğan Saltaş, Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Kemal İbrahimzade, Turizm Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hürriyet Çimen ve Dr. Öğr. Üyesi Gülnara Goca Memmedli eşlik etti. Görüşmede, Prof. Dr. Mehmet Biber, bölge üniversiteleri olarak ikili işbirliklerinin önemine vurgu yaparak, konukların ziyaretlerinden memnuniyetlerini dile getirdi. Konuşmasına üniversitemizle ilgili bilgi vererek devam eden Rektörümüz, en kısa zamanda iki üniversite tarafından ortak bir akademik etkinlik yapma konusunda adımlar atılması gerektiğini belirtti. Batum Shota Rustaveli Devlet Üniversitesi Rektörü Dr. Merab Khalvashi Rektörümüze teşekkür ederek, bölge üniversitesi olarak gerek akademik etkinlikler gerekse değişim programları ile öğrenci ve öğretim elemanlarının hareketliliğini desteklediğini vurguladı. Ortak bilimsel etkinlik konusunda teşekkürlerini ileten Rektör Khalvashi, bu tür etkinliklerin hem üniversitelere hem de coğrafyaya sunacağı katkıların çok fazla olacağını ifade etti. Rektör Khalvashi’nin ardından söz alan Turizm Fakültesi Dekanı Dr. Irakli Kordzaia, Shota Rustaveli Üniversitesi Turizm Fakültesi ile ilgili bilgi vererek, iki üniversite arasında Turizm alanı ile ilgili yapılacak ortak çalışmaların önemini vurguladı. Görüşmelerin ardından protokollerin imzalanması için senato odasında bir araya gelindi. Burada, iki üniversite arasında imzalanacak olan protokollerle ilgili Dış İlişkiler Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Doğan Saltaş tarafından bilgi verildi.

İkili işbirliği ve Mevlana Değişim Protokollerinin imzalanmasının ardından heyet sırasıyla İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ve Turizm Yüksekokuluna ziyaretler gerçekleştirerek ilgili birimlerin akademik ve fiziki altyapılarıyla ilgili bilgi aldılar. Öğleden sonra heyet, merkezdeki Kongre Binası Müzesi’ne ve Dr. Arzu Kılıç Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (ARÜSEM) ziyaretlerde bulundu. ARÜSEM’in sınıf ve birimleri ile ilgili bilgi alan heyet, ardından ARÜ Planetaryum’da da incelemelerde bulunarak burada gerçekleştirilen sanal geziye katıldılar. Batum Shota Rustaveli Devlet Üniversitesi Rektörü Dr. Merab Khalvashi ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade ederek, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Biber’e, kendisini ve heyeti en kısa zamanda Batum’da ağırlamaktan mutluluk duyacağını belirtti.


Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )