Ardahan Üniversitesi, 22 Mayıs 2008 de kurularak bir dünya üniversitesi olma yolunda ilk adımı atmıştır. Bilimin ve bilginin izinde, bilgiyi arayarak, öğrenerek, üreterek ve paylaşarak bölgenin ve ülkenin sorunlarıyla birlikte uluslararası toplumun da sorunlarını bir ışık gibi aydınlatmak amacıyla her geçen gün gelişerek yoluna devam etmektedir. Siz de bu gelişime ortak olun.

Ardahan Üniversitesi

No content

Mission and Vision

Vision

The vision of Ardahan University is to produce knowledge at a universal level, to share the knowledge it produces and to cooperate; To lead the economic, social, cultural and technological development and progress of the geography in which it is located and to carry out scientific activities in line with these purposes.

Mission

Ardahan University aims to be the science gate of our country opening to the Caucasus, Central Asia and the Far East, to carry out scientific activities by considering the potential and needs of this wide geography in its east, to develop cooperation and to become an education, training and research center for scientists and students from this geography and to be a center for regional development. It has made it its mission to be the horizon of the geography where it is located.